Rady na odpady

Dowiedz się jak postępować z odpadami

„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”
Florian Plit

AKTUALNOŚCI

 

w Dzienniku Ustaw z dnia 30.01.2020 r. opublikowana została ustawa z dnia 23.01.2020 r.  (Dz.U.2020, poz. 150) o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta weszła w życie już następnego dnia tj. 31.01.2020 r.

Ustawa ta powoduje przesunięcie obowiązku składania sprawozdań m.in. sprawozdań komunalnych na termin 30.06.2020 r. a nie jak dotychczas do 31.01.2020 r.

Ponadto wprowadzone zostały nowe wzory kart przekazania odpadów i ewidencji w przypadku prowadzenia ewidencji w formie papierowej.

Wzory kart są również przygotowane na wypadek awarii systemu teleinformatycznego.

Witamy,

jak co roku przypominamy o terminach zbliżających się sprawozdań i obowiązkach raportowania wynikających z przepisów ochrony środowiska:

     do 28 lutego:

  • Należy wnieść opłatę roczną za rejestr BDO.
  • Złożyć raport do KOBiZE (Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami) za 2018 rok.

    do 15 marca:

     

  • Złożyć do marszałka województwa roczne sprawozdanie o produktach w opakowaniach,  opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi – dotyczy m.in. przedsiębiorców wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach.
  • Złożyć do GIOŚ sprawozdanie w zakresie gospodarowania sprzętem elektrycznym i
    elektronicznym oraz zużytym sprzętem – dotyczy m.in. przedsiębiorców wprowadzających na rynek sprzęt elektryczny i elektroniczny.
  • Złożyć marszałkowi województwa sprawozdania z zakresu ustawy o bateriach i akumulatorach – dotyczy mi.in. wprowadzających do obrotu baterie lub akumulatory.
  • Złożyć marszałkowi województwa zbiorcze zestawienia danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania tych odpadów za poprzedni rok kalendarzowy – dotyczy wytwórców, zbierających i przetwarzających odpady.

Gminy nie chcą centralizacji odbioru i segregowania śmieci. Wolą decydować same.

Gminy są zaskoczone skalą rewolucji, jaką szykuje rząd. Chcą, by z części propozycji się wycofał.

 https://www.rp.pl/Zadania/310049894-Odpady-gminy-nie-chca-centralizacji-odbioru-i-segregowania-smieci.html&Paymeter=1